To właśnie wrzesień a nie styczeń jest najlepszym momentem na to, aby coś zmienić w swoim życiu. Wraz z jesiennymi chłodami zaczynamy uważniej przyglądać się sobie i swoim przyzwyczajeniom. Nie wszystkie są dobre dla naszego ciała. O tym, dlaczego powinnaś zacząć ćwiczyć, powie ci właśnie ono. Tych sygnałów nie bagatelizuj!
Problemy ze snem i ciśnieniem
Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia sen i jego jakość. Mówiąc wprost — kiedy regularnie ćwiczysz, czujesz się zdrowo zmęczona. Ciało i umysł wtedy odpuszczają i zasypianie jest o wiele łatwiejsze.
Kolejna sprawa to podwyższone ciśnienie krwi, z którym borykają się już coraz młodsi ludzie. Jeżeli myślisz, że to domena sześćdziesięciolatków, to nie zdziw się, że męczą się z tym nawet dwudziestoparolatkowie! Regularne ćwiczenia fizyczne sprawiają, że obniża się skurczowe ciśnienie, czyli najwyższy wynik w odczycie ciśnienia krwi.
Ból kręgosłupa i inne dolegliwości
O tym, dlaczego powinnaś zacząć ćwiczyć już dzisiaj, może cię informować twój własny kręgosłup. Siedzący tryb życia, najpierw przy komputerze w pracy, a potem w domu, na wygodnej kanapie, nie sprzyja zdrowemu kręgosłupowi. Co ciekawe, już 30 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu, pozwala na wyeliminowanie dotkliwego bólu. O ile rzecz jasna, nie wywiązały się tam już ewentualne powikłania.
Sygnałem, że warto w końcu zabrać się za siebie, będzie również nieregularne wypróżnianie się. Wiele osób zapomniało o przewlekłych zaparciach właśnie wtedy, gdy wprowadzili do swojej codzienności dawkę ruchu. W myśl zasady — twoje ćwiczenia pobudzają również do ruchu jelita.
Jeżeli każdego dnia czujesz ogromny stres i niekomfortowe spięcie całego ciała, poruszaj się. Naukowcy już dawno odkryli, że to właśnie ruch i ćwiczenia niejako resetują w naszych mózgach poczucie stresu. Co za tym idzie, będziesz bardziej rozluźniona i zrelaksowana. Podobna zasada występuje, gdy masz sztywność stawów. To wbrew pozorom nie jest domena starości a właśnie braku ruchu.
Zaburzenia psyche
Zasada jest prosta – im mniej się ruszasz tym mniejsze masz zapotrzebowanie kaloryczne. Czyli jeżeli jesz sporo, ale się nie ruszasz, zwyczajnie tyjesz. Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą trzeba walczyć na każdym polu, bo prowadzi do szeregu chorób które mogą skrócić twoje życie. Brak codziennej dawki ruchu to również mierzenie się z huśtawkami nastrojów.
Zobacz również: Nawyki zmieniające życie. Poznaj je wszystkie!
Takie rozchwianie emocjonalne może być niekomfortowe nie tylko dla ciebie ale i dla twoich bliskich. Warto również dodać, że ćwiczenia poprawiają pamięć i koncentrację. Dlatego są rekomendowane bez względu na wiek. Nie ćwicząc, masz również większy problem z zerwaniem z niezdrowymi nawykami i rzucaniem nałogów.
Brak ruchu wpływa na wygląd!
Nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeżeli nie włączysz w to zdrowej zbilansowanej diety oraz codziennej dawki ruchu. Brak aktywności fizycznej na wyższym poziomie sprawia, że przestajesz się pocić. W konsekwencji masz matową, pozbawioną blasku skórę.
Podobnie dzieje się z całą sylwetką. Siedzący tryb życia jest bezlitosny dla naszej postawy. Skrzywienie kręgosłupa, oraz osłabienie mięśni korpusu i brzucha serwujesz sobie na swoje własne życzenie. Zupełnie nie warto!
Dlaczego powinnaś zacząć ćwiczyć?
Bo robisz to dla samej siebie. Jeżeli podliczysz, ile rzeczy każdego dnia wykonujesz dla innych, szybko zobaczysz czarno na białym, że siebie stawiasz na samym końcu. Statystyki jasno pokazują, że większość kobiet właśnie swoje potrzeby zostawia na dole listy. A tak naprawdę, najważniejsza jesteś dla siebie właśnie ty sama!