Wysokie temperatury nie służą ludziom, ale również zwierzętom. Niemal całe ciało psa jest pokryte sierścią, a pupil może oddawać ciepło jedynie poprzez zianie oraz opuszki łap. Każdy właściciel powinien znać przynajmniej kilka sposób, aby ulżyć swojemu czworonogowi w upalne dni. Polewanie psa zimną wodą czy dawanie mu do picia wodę z lodówki, choć wydaje się najlepszym remedium, to niekoniecznie jest zdrowe dla zwierzaka.
Czy latem można polewać psa wodą?
Schładzanie zwierzaka lepiej robić delikatnie i stopniowo. Jeśli rozgrzany po spacerze na słońcu pies, zostanie polany zimną wodą z węża ogrodowego, to może dostać wstrząsu termicznego, albo się przeziębić. W związku z tym o wiele lepszą metodą jest namoczenie ręczników i położenie ich na ciele psa. W ten sposób temperatura zwierzaka będzie spadać powoli, a nie gwałtownie.
Co warto kupić, aby chronić psa przed upałami?
W ostatni czasie coraz popularniejsze stają się maty chłodzące. Są świetnym narzędziem, dzięki któremu można ulżyć psu podczas wysokich temperatur. Niektóre zwierzaki same czują, że dane miejsce jest chłodniejsze i kładą się na macie bez zachęcania przez opiekuna. Oprócz mat koniecznie na każdym dłuższym spacerze trzeba mieć dla psa wodę oraz miskę, z której będzie się mógł napić. Warto również zainwestować w maść ochronną na opuszki. Latem chodniki i ulice, po których spacerują psy są bardzo rozgrzane, więc maść z witaminą A powinna być na pierwszym miejscu w domowej, psiej apteczce.
Woda prosto z lodówki: tak czy nie?
Wiele psów trafia do gabinetów weterynaryjnych latem w związku z bolącym gardłem. Jest to wina opiekunów, którzy chcąc ulżyć pupilowi podczas upałów, dają mu lodowatą wodę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu częste wymienianie stojącej w miskach wody. Jeśli bardzo chcemy schłodzić picie dla psa, to można do niego dodać pół kostki lodu, który będzie się stopniowo rozpuszczał.
Nie zostawiaj psa w aucie!
Jest to najważniejsza zasada, której powinni przestrzegać wszyscy właściciele zwierząt. Nie wolno zostawiać psiaków samych w aucie nawet na pięć minut. Temperatura jaką osiąga samochód wewnątrz podczas upałów jest bardzo wysoka. Pies może dostać udaru cieplnego i umrzeć. Nie zabieraj psa ze sobą nawet na krótkie zakupy. Lepiej wyjść dwa razy z domu niż stracić swojego najlepszego przyjaciela.